Klastrowicze

Fundacja Kompleks Zamkowy

Dane adresowe: Ul. Pyskowicka 39,
42 – 612 Tarnowskie Góry

Tel.: 32 384 74 61

Adres e-mail: biuro@fundacjakomplekszamkowy.pl

Strona WWW: http://www.fundacjakomplekszamkowy.pl

Fundacja powstała w 2005 roku, zaś za główny cel obrała sobie wspieranie opieki nad Kompleksem Zamkowym w Tarnowicach Starych oraz popularyzowanie szeroko pojętej kultury i sztuki w społeczeństwie, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Wynika to z głębokiego przekonania założycieli Fundacji, że Kultura i Sztuka, oprócz zapewnienia pewnego rodzaju rozrywki i duchowej odnowy, kształtuje światopogląd, rozwija wyobraźnię, działa terapeutycznie, a także pozwala na inne widzenie rzeczywistości oraz inspiruje.

Powyższa misja realizowana jest poprzez zapewnienie młodzieży bezpośredniego kontaktu ze sztuką, odkrywanie w młodych ludziach talentów, zainteresowań oraz aktywne angażowanie ich w sprawy społeczne i kulturowe.

Już dziś możemy poszczycić się pierwszymi sukcesami, jakimi są pomyślne przeprowadzona renowacja i rewitalizacja Zamku w Tarnowicach Starych, które zostały przyspieszone dzięki pozyskanym dotacjom unijnym, a zakończyły się oddaniem renesansowej budowli dla społeczeństwa. Dzięki temu dziś w zamku, udostępnionym do zwiedzania, można podziwiać bogate zbiory związane z rzemiosłem. Dodatkowo Fundacja Kompleks Zamkowy oferuje warsztaty muzealne i artystyczne, odkrywające pasje oraz pobudzające kreatywność młodzieży.

Warto również podkreślić, że Fundacja nie poprzestała na renowacji renesansowego Zamku, obecnie na wykończeniu są prace mające na celu przywrócenie do dawnej świetności budynku XIX wiecznej stodoły, która w wyniku przeprowadzonej rewitalizacji będzie pełniła funkcję atelier rzemiosła oraz powstanie tam ośrodek szkoleniowy z praktycznymi warsztatami rzemiosł dawnych.