Klastrowicze

Agrogospodarstwo „Pod Skałką” – Miniskansen Wsi Jurajskiej

Dane adresowe: Przybynów k/Żarek
ul. Szkolna 34
42-310 Żarki

Tel.: 501 154 921

Strona WWW: http://www.agroskalka.pl

Agrogospodarstwo znajduje się w miejscowości Przybynów. Przybynów to wieś w gminie Żarki, położona w północnej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Znajduje się przy drodze prowadzącej z Częstochowy do Żarek. Tym samym łączy dwa sanktuaria jasnogórskie i leśniowskie. Przez Przybynów biegnie także najkrótsza droga łącząca dwie inne turystyczne atrakcje: zamek w Olsztynie i zamki w Bobolicach i Mirowie.

Gościom oddano do dyspozycji 15 miejsc noclegowych w dwóch oddzielnych pokojach z łazienkami i apartamencie rodzinnym.

Wypoczynek w gospodarstwie to bezpośredni kontakt z przyrodą, zwierzętami oraz lekcją historii. W ramach istniejącego gospodarstwa powstał tu bowiem również Miniskansen Wsi Jurajskiej. Jest to jedyna tego typu oferta w obszarach wiejskich w północnej części województwa śląskiego. W 2007 r. do Przybynowa z sąsiedniej wioski Suliszowice przetransportowano drewnianą chatę i kuźnię z przełomu XIX i XX wieku. W odrestaurowanej z wielkim pietyzmem chałupie z XIX wieku organizowane są warsztaty, spotkania, prowadzone są zajęcia edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Ofertę agrogospodarstwa i mini skansenu uzupełnia zwierzyniec, w którym są: wielbłąd, lamy, alpak, kangur, kuce, kozy, owce i wiele innych zwierząt. Nieopodal woliera z  ptactwem ozdobnym, kaczkami, drobiem domowym.

Oprócz zwiedzania Miniskansenu Wsi Jurajskiej (oryginalnej drewnianej chałupy wraz z XIX w. wraz z wyposażeniem) i wizyty w zwierzyńcu można zamówić dodatkowe usługi: pokaz pracy kowala, przejażdżki powozem konnym, regionalne posiłki, ogniska, biesiady. W sezonie wiosenno-letnim dla dzieci jest rozkładany dmuchany plac zabaw dla dzieci.

Organizowane są tu również imprezy firmowe, okolicznościowe, pikniki dla seniorów, i wiele innych atrakcyjnych wydarzeń.